Akustik Hizmetleri

Konferans Salonu Akustiği

izmir akustik konferans salonu ses yalitimi

Konferans salonu akustiği; bu salonlar gerek alan, gerekse de kapasite olarak çok büyük mekânlardır. Oturma düzenleri ne olursa olsun kürsüden çıkan sesin her yere eşit şekilde dağılması en önemli unsurdur.

Bundan dolayı konuşma salonu ses izolasyonu için öncelikle teknik ekipler tarafınca bulgu yapılmalı ve kaliteli bir ses akustiği için çözüm çalışması yapılması önceliklerdendir. Konferans salonlarında sesin çıkış yönü net bir şekilde belirlenmekte, sesin çarptığı alana eşit bir şekilde yayıldığı noktalar belirlenmelidir.

Bu noktaların tespit edilmesi, akustiğin eşit dağılım noktası olması, kullanılacak malzemeyle eksiksiz olarak dengeli bir şekilde her noktadan duyum sağlamasını kolaylaştıracaktır. Bu tip alanlarda genel olarak yankı önleyici ve gürültünün dışarı yansımaması için ses izolasyon malzemesi kullanılmaktadır, bunun daha sonra ilave olarak akustik dengeleyici paneller kurulmaktadır.

Bu paneller ortamın atmosferine ve görünümüne uygun olarak ahşap veya kumaş kaplama olabilmektedir.

Doğru ses yalıtımı nasıl olmalıdır?

Bu tür salonlarda ses izolasyonu için hem mekânın büyüklüğü hem de bununla birlikte fiziksel yapısı büyük önem taşımaktadır. Üst tavan tarafı kubbe tarzı olan bir salon ile düz bir tavana sahip olan salonların yankısı büyük değişiklikler göstermektedir.

Çünkü hem sesin çıkış yönü hem de bununla beraber mekândaki yankılanma oranı tespit edilir ve buna nazaran kullanılması gerekli olan izolasyon malzemeleriyle ses izolasyonu tamamlanır. Konferans salonları gibi büyük alanlarda, melamin sünger, akustik sünger, techno touch şeklinde yalıtım ve ses eşitleyici paneller, bariyerli ses izolasyon malzemeleri, kumaş kaplama türü malzemeler kullanılmaktadır.